Phillip Marlowe
(soukromý detektiv - hlavní hrdina)

Phil Marlowe je soukromé očko - detektiv beze všech atributů geniálních detektivů starší fikce, poctivý a skeptický dříč, plahočící se svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií.

Phil Marlowe je pravým opakem tzv. úspěšného muže, je typickým " Hloupým Honzou" čtenářských (diváckých) autoprojekcí, je poněkud romantickým kovbojem, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Jeho taxa je ubožácká, bere 25 dolarů za den, a když se zákazník zdráhá, je ochoten jít až na dvacet, včetně výloh a diet.

Phil Marlowe umí všechno, jenom ne se slušně uživit. I když je považován za " sekáče " , vztahy s ženami má problematické, vždy je cítit jeto hluboká frustrace těmito bytostmi, která není nikdy dostatečně vysvětlena, sem tam se mu sice podaří ukrást polibek některé z většinou krásných klientek, jednou dvakrát se s nimi i vyspí. Ale jeho úspěch není nikdy trvalý. Ani nemůže při jeho povaze být.

Phil Marlowe je hozen jako hadrák do světa násilí a nedůvěry, kde je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Nikdy neprodá svou osobnost, svou etiku.
Ta není na prodej za peníze, za hrozby ani za přízeň krásných žen, která je v tomto cyklu koneckonců také jen platidlem. Jakmile si totiž někdo najímá služby Phila Marlowa, je v tom určitě vždycky nějaká ta lumpárna tohoto světa lži a násilí.

Phil Marlowe je přesto jako hlavní charakterní postava ve filmu MAZANÝ FILIP je koncipována jako postava, která sice odpovídá základnímu literárnímu schématu se všemi shora zmíněnými ctnostmi, ale aby se film nedostal do nebezpečné moralizující polohy, jsou jednotlivé dialogy i situace postaveny do parodické nadsázky, která je českému diváku velice blízká a srozumitelná, byť příběh sám o sobě by možná obstál jako základ pro klasický detektivní thriller.